Bezpieczeństwo stron internetowych w sieci

Nie każdy, kto zakłada stronę internetową od razu zastanawia się nad tym, w jaki sposób ją zabezpieczyć, na przykład przed atakami hakerów. Być może w momencie, kiedy taka strona dopiero startuje faktycznie nie jest aż tak łakomym kąskiem dla innych, sytuacja robi się jednak poważniejsza wtedy, kiedy strona posiada unikalny projekt graficzny, popularność i bardzo wysokie statystyki odwiedzin. Wówczas warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpieczeństwa stron internetowych w sieci.

Strona zawsze jest potencjalnie narażona na ataki

I tak naprawdę nic nie możemy z tym zrobić poza odpowiednim jej zabezpieczeniem tak, aby takie ataki były bezskuteczne i odpowiednio zniechęciły innych do ich przeprowadzania. W momencie, kiedy ktoś obcy uzyska dostęp do panelu administracyjnego naszej strony – wówczas może z nią zrobić wszystko łącznie z tym, co najbardziej oczywiste – z jej przejęciem i użyciem do własnych celów w naszym imieniu. Może to polegać na kradzieży danych użytkowników, na rozsyłaniu za pośrednictwem strony SPAMu i innych treści lub też spowodować, że strona po prostu przestanie działać.

Jak zapewnić swojej stronie bezpieczeństwo?

Jednym z ważnych zabezpieczeń jest posiadanie certyfikatu SSL, dzięki któremu dane przesyłane przez klientów są bezpieczne, gdyż są poddawane szyfrowaniu. Jeśli chodzi o sam hosting strony to warto też poprosić dostawcę usługi hostingowej o możliwość zabezpieczania katalogów hasłami. Nie bez znaczenia jest też wykorzystywany silnik. Rozwiązania typu open source są tanie, ale ogólnodostępne – każdy je zna, a wielu hakerów specjalizuje się w szukaniu luk w takim kodzie po to, aby łatwiej dostać się do stron, które go wykorzystują. Podobnie wygląda sytuacja z wykorzystaniem ogólnodostępnych szablonów, które też mogą zawierać „specjalne” luki w kodzie. W takim przypadku dedykowany system CMS daje większą gwarancję bezpieczeństwa. Oczywiście, warto też przyjrzeć się naszym hasłom dostępu – najlepiej, aby pochodziły z generatora haseł.